Jeśli spotkasz małą sarenkę w trawie – NIE DOTYKAJ JEJ

Urząd Gminy Zawoja przypomina, że koniec wiosny i początek lata to czas wykotów saren i jeleni.
Często podczas spaceru po lesie możemy natrafić na ukryte w krzakach małe zwierzęta, które wyglądają na chore lub potrącone przez samochód, a tak nie jest.

Tuż po urodzeniu, przez nawet jeszcze kilka dni, młode zwierzę nie jest w stanie o własnych siłach podążać za dorosłą sarną. Dlatego też Matka Natura wyposażyła młode w specjalny mechanizm obronny. Polega ona na tym, że młode sarenki, w odróżnieniu od dorosłych, wydzielają mało intensywny zapach, niewyczuwalny przez drapieżniki. Ponadto leżąc w trawie, czy krzakach są mało ruchliwe – nie zostaną więc zauważone. Mało tego – cały czas nad nimi czuwają matki, które znajdują się w bezpiecznej odległości. Podchodzą do swoich „dzieci” tylko w celu nakarmienia. Taki stan trwa kilka dni po urodzeniu. Gdy młode się wzmocni i zacznie pobierać pokarm roślinny dołączy do stada.

Wniosek: gdy znajdziemy w lesie młode zwierzę, nie dotykajmy go. Może zdarzyć się, że matka czując ludzki zapach odrzuci swoją latorośl. Najlepiej jest obejść je spokojnie i nie płoszyć, nie nękać.

Pamiętajmy też, że jakiekolwiek próby zbliżenia się do małych saren, próby przeniesienia ich w innej miejsce, czy udzielenia pomocy są skazane na niepowodzenie, gdyż człowiek nigdy nie będzie w stanie zapewnić małej sarnie takiej opieki, jak matka. Jeśli na świat przyszło więcej niż jedno koźlątko, to rodzeństwo może być od siebie oddalone nawet o pół kilometra. Takie zachowanie mamy ma zwiększyć szanse pozbawionych zapachów maluchów na przeżycie w środowisku pełnym zagrożeń.


Prosimy również, aby z psem po lesie zawsze spacerować na smyczy.

Ułatwienia dostępu