Oferty wyjazdu uchodźców z Ukrainy

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie na celu wsparcia uchodźców wojennych z Ukrainy nawiązał współpracę ze Związkiem Harcerstwa Polskiego.

Zgłaszają się organizacje pozarządowe i lokalne samorządy z różnych krajów europejskich, które chciałyby zapewnić uchodźcom zakwaterowanie oraz

udzielić wsparcia w znalezieniu pracy i nauce języka danego kraju. Organizacje te zapewniają transport autobusem do miejsca relokacji, pobyt w zależności od organizacji kraju docelowego

w domach prywatnych, indywidualnych mieszkaniach, pomoc we wszystkich formalnościach i w znalezieniu pracy.

Organizacja ta uruchomiła specjalną stronę www:

Реєстрація для виїзду за кордон біженців з України / Zapisy na wyjazd za granicę dla uchodźców z Ukrainy – ZHP Chorągiew Krakowska, za pośrednictwem której uchodźcy zainteresowani wyjazdem za granicę będą mogli zgłosić się wybierając jeden z krajów, który zgłosił ofertę pomocy.

Formularz zgłoszeniowy

Реєстрація для виїзду за кордон біженців з України / Zapisy na wyjazd za granicę dla uchodźców z Ukrainy – ZHP Chorągiew Krakowska

Реєстрація для виїзду за кордон біженців з України / Zapisy na wyjazd za granicę dla uchodźców z Ukrainy – ZHP Chorągiew Krakowska Вітання, У співпраці з організаціями з інших європейських країн ми хотіли б допомогти біженцям війни з України розпочати новий розділ у своєму житті. До нас звернулися неурядові організації та органи місцевого … krakowska.zhp.pl

DODATKOWO PRZESYŁAMY INFORMACJE DOTYCZĄCE MOZLIWOŚCI WYJAZDU – ZGŁOSZENIA PRZEZ FORMULARZ – decyduje kolejność zgłoszeń!!!

NIEMCY – termin wyjazdu 30 marca

Niemcy. Jest możliwość przewiezienia i zakwaterowanie bezpłatnie 20 chętnych – tylko uchodźcy z Ukrainy.

Stąd zwracamy się z prośbą o wsparcie w dotarciu do osób chętnych na wyjazd i kontakt z przedstawicielami gminy w tym temacie

Planowany wyjazd do Sömmerdy  w przyszłą środę 30 marca 2022 r.(przyjazd do małopolski, może być Kraków)

Oferują nocleg w 2, 3 i 4 pokojowe apartamenty (mieszkania), potrzebna dokładnych liczb i informacji  (ile matek / ile dzieci), władze Sommerdy współpracują  z lokalnymi organizacjami w celu zapewnienia podstawowego sprzętu i będą szukać rodzin do objęcia patronatem, aby mogły opiekować się uchodźcami. Pomoc w wyżywieniu i odzieży zapewniana przez mieszkańców i Czerwony Krzyż. Zapewniona pomoc psychologiczna przez Czerwony Krzyż.

Matki z dziećmi, ob. Ukrainy, bez ograniczeń w zakresie dokumentów, wjazd po 24.02.22

Informujemy, że zmianie uległ termin wyjazdu do Szwecji – aktualny termin wyjazdu to 7 kwietnia 2022 r. , natomiast wyjazd do Hiszpanii został ustalony na 1 kwietnia 2022 r, z Krakowa , o godzinie 6.00 rano.

SZWECJA – termin wyjazdu 1 kwietnia 2022

Szwedzki podmiot Care Bridge Daveed Walzer skoncentrowany na zapewnieniu transportu dalekobieżnego (autobusowego i lotniczego) oraz zakwaterowania zgłosiło gotowość pomocy obywatelom Ukrainy przesiedlonym przez wojnę; z naciskiem na podróże do i mieszkania w Szwecji.

Planowany jest wyjazd grupy ok 50 osób do Sztokholmu w dniu 1 kwietnia 2022 r. /miejsce wyjazdu Kraków/

Organizacja zapewnia:

• W pełni licencjonowane autobusy i kierowcy dla maksymalnie 55 osób

• Ukraińskojęzyczny opiekun autobusowy

• Przed przyjazdem do Szwecji dopasowujemy każdą ukraińską rodzinę do rodziny goszczącej w Szwecji. Wszystkie rodziny goszczące przechodzą kontrolę przeszłości i zgadzają się zapewnić początkowe wyżywienie i zakwaterowanie do czasu, aż Szwedzki Urząd Migracyjny zacznie bezpośrednio udzielać pomocy.

• Przybycie do naszego Welcome Center; gdzie są przedstawiane rodzinom goszczącym. Welcome Center funkcjonuje również jako ośrodek kultury, w którym mogą spotykać się i otrzymać wskazówki dotyczące procesu azylowego.

Wymagane dokumenty :

Wjazd do Szwecji uchodźców z Ukrainy jest dozwolony na podstawie paszportu obywatela Ukrainy lub innego dokumentu identyfikującego tę osobę.

​Przekraczanie granicy bez biometrycznego paszportu zagranicznego (również dzieci) jest dozwolone pojazdem lądowym (samochód, autobus) oraz pieszo.

Podróż samolotem, w sytuacji gdy  dzieci nie mają paszportów zagranicznych – konieczne  wstawienie zdjęcia dziecka (rozmiar 3,5X4,5) do paszportu zagranicznego jednego z rodziców w najbliższej Ambasadzie/Konsulacie Ukrainy.

Przekraczanie granicy ze zwierzętami domowymi jest dozwolone (jeśli nie ma dokumentów dotyczących zwierząt domowych – dozwolone).

Uchodźcy z Ukrainy w transporcie publicznym Sweden SL i Arlanda Express podróżują bezpłatnie.  Pozyskane informacje znajdują się w załączonym pliku.

Podmiot odpowiedzialny za transport:  Care Bridge- Transport Anna Viani Kierownk ds. operacji transportowych +44 7580 620322

anna@carebridge.pomoc

Ważna informacja:

Zgodnie z Dyrektywą UE w sprawie ochrony czasowej Szwecja przyjmuje uchodźców z Ukrainy i zapewnia ochronę czasową na 1 rok z możliwością przedłużenia.

Szczegółowe informacje pod linkiem (w języku ukraińskim): https://bit.ly/3KHhI6l

Ochrona tymczasowa dotyczy:

– obywatele Ukrainy, którzy mieszkali na terytorium Ukrainy w dniu 24 lutego i zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów z powodu inwazji wojsk rosyjskich.

– osoby, które mają azyl polityczny na Ukrainie.

– członkowie rodziny z dwóch pierwszych kategorii (mąż/żona (w tym rzeczywiste związki małżeńskie) i małoletnie dzieci, inni bliscy krewni, jeśli mieszkali razem i byli na utrzymaniu osoby z dwóch pierwszych kategorii.

https://www.travelplanet.pl/przewodnik/zdjecia/szwecja/sztokholm/

Podmiot kierujący ofertę:  Daveed Walzer Dyrektor Zarządzający www.carebridge.pomoc  e daveed@carebridge.help

https://www.gofundme.com/f/carebridge-daveed-ukraine

Podmiot już jeździł z Przemyśla do Sztokholmu; z pierwszymi 20 rodzinami, które przyjechały i zakwaterowały się w ostatnim tygodniu.

Ich praca została zaprezentowana kilka tygodni temu w CNN – Anderson Cooper 360.

Koordynatorem oferty jest ZHP

HISZPANIA – wyjazd

CARITAS DIOCESANA DE VIC wraz z  gminą VIC w prowincji Barcelona w Hiszpanii rozpoczęła projekt „W domu” dotyczący pilnego przyjmowania osób pochodzenia ukraińskiego, którzy  po 24 lutego 2022 roku opuścili Ukrainę z uwagi na działania wojenne.

Projekt działa  w  komunikacji z: Hiszpańskim Biurem  Pomocy Uchodźcom Ministerstwa Integracji Społecznej, Ubezpieczeń Społecznych i Migracji, która proponuje ramy etyczne i prawne przyjmowania uchodźców. Projekt skupia się na przyjęciu obywateli Ukrainy w mieście Vic i jest realizowany we współpracy z  wolontariuszami Gaia Sanctuary Foundation.  

Podmiot zagraniczny przyjmujący uchodźców CARITAS DIOCESANA DE VIC FRANCISCO JAVIER QUIRÓS SAN ROMAN ( SECRETARIO TÉCNICO) NURIA CALLÍS AREÑAS (DIRECTORA) FQUIROS@CARITASDIOCESANAVIC.CAT  tel. +34650566253;   +34938860483  

Zapewniają zakwaterowanie, odzież, jedzenie w klasztorach, domach zborów, schroniskach kościelnych. 3 ciepłe posiłki dziennie, gotowane we własnych kuchniach, swobodny dostęp do kuchni. Pomoc rzeczowa: leki, przybory toaletowe, karty telefoniczne wg zgłaszanych potrzeb, Caritas udostępnia psychologów, pomoc pielęgniarki. Pozyskane informacje znajdują się w załączonym pliku.

Liczba osób do relokacji: 100.

Podmiot odpowiedzialny za transport

Istnieją dwie możliwości: pierwsza to poinformowanie Fundacji Sanktuarium Gaia przez koordynatora w Krakowie o dniu i przybliżonej godzinie odjazdu autokaru, abyśmy mogli go wysłać z Hiszpanii, pamiętając, że podróż do Krakowa zajmie około dwóch dni. Albo druga opcja, że koordynator w Krakowie organizuje bezpośredni autokar z Polski i że Fundacja Gaia Sanctuary za niego płaci, po zatwierdzeniu kwoty.

Zweryfikowaliśmy ofertę poprzez

– rozmowę z przedstawicielami Fundacji Santuario Gaia (są na miejscu w Krakowie i jedna osoba mówi po polsku)

– kontakt telefoniczny z p. Marią Nurią Callis y Arena, Dyrektorem Caritas Diecezji Vic w mieście Vic  w prowincji Barcelona w Hiszpanii.

My rozpowszechnimy ofertę w szerokim zakresie.

Zdjęcia:

https://pl.depositphotos.com/stock-photos/vic-barcelona-plaza.html

Ułatwienia dostępu