INFORMACJA

Ceremonia nadania zaszczytnych tytułów Gminy Zawoja
i wręczenia odznaczeń państwowych

12 grudnia 2018 roku w Babiogórskim Centrum Kultury w Zawoi odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych i nadania zaszczytnych tytułów Gminy Zawoja. Otwarcia uroczystości dokonał dr Sławomir Kudzia – Przewodniczący Kapituły. Po odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Dętą z Zawoi Centrum, prowadzący powitał znakomitych gości, wśród których znaleźli się Senator RP Andrzej Pająk, Zbigniew Starzec – Wicewojewoda Małopolski, Wójt Gminy Zawoja – Marcin Pająk oraz mistrz świata i mistrz olimpijski w skokach narciarskich Kamil Stoch, który towarzyszył ojcu Bronisławowi podczas tego wydarzenia.

Następnie Przewodniczący Kapituły zaprosił na scenę Wicewojewodę Małopolskiego, który w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył złote medale i odznaczenia państwowe za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. Otrzymali je Danuta Makoś, Michalina Malik i Edward Mikołajczyk. Wręczając medale Wójt Gminy podkreślił osobliwość nagrodzonych osób, ich pracowitość, zaangażowanie i wyjątkowy stosunek do innych ludzi.

Kolejnym bardzo ważnym punktem dnia było wręczenie zaszczytnych tytułów Honorowego Obywatela Gminy Zawoja. A trzymali je… Wiceprezes Rady Ministrów Beata Szydło, która od wielu lat wspiera inicjatywy podejmowane przez lokalną społeczność. To dzięki decyzji pani Wiceprezes Skawica otrzymała dotację z rezerwy ogólnej budżetu państwa na rozbudowę szkoły, przez co uczniowie uczą się w komfortowych warunkach, można było otworzyć przedszkole dla najmłodszych mieszkańców wsi. Kolejną wyróżnioną osobą była prof. dr hab. Danuta Ptaszycka – Jackowska. Pani profesor pełni funkcję Przewodniczącej Rady Naukowej Babiogórskiego Parku Narodowego, to dzięki Niej przybliżone zostało piękno babiogórskiej przyrody w publikacji „Światy Babiej Góry”. Ksiądz Józef Bafia to osoba, która również przyczyniła się do rozwoju Gminy Zawoja. Przez 19 lat był proboszczem parafii w Skawicy, który wpłynął nie tylko w rozwój parafii, ale zasłynął jako mecenas takich wydarzeń jak Skoki Narciarskie, Zjazd na Cymkolwiekm, Dożynki Gminne, to również dzięki Niemu wydano monografię parafii i wiele folderów turystyczno – krajobrazowych. Jak mogliśmy usłyszeć podczas odczytywania przez Małgorzatę Mętel laudacji „Ksiądz Kanonik Józef Bafia pełnił swe powołanie pracując dla dobra drugiego człowieka. Osobowość i charyzma Księdza na zawsze wpisała się w dzieje Gminy Zawoja – wsi Skawica jako wzór dobrego duszpasterza i wrażliwego człowieka”. Osobą, którą również wyróżniono, nadając tak ważny tytuł, był Bronisław Stoch, którym od kilku lat współpracuje z Radą Sołecką Sołectwa Skawica Centrum przy organizacji skoków narciarskich o „Puchar Kamila Stocha”. Osobą, którą uhonorowano tytułem Honorowego Obywatela Gminy Zawoja był także Robert Mordarski – urodzony w Zawoi technik weterynarii, który już od kilkudziesięciu lat pracuje na rzecz małych i dużych zwierząt, ofiarnie niosąc pomoc dniem i nocą, nie tylko w dni robocze, ale i w święta nie odmawia pomocy, dlatego też kapituła zdecydowała o nadaniu Mu tak wyjątkowego tytułu. Tadeusz Kosman to kolejna osoba, której kapituła wręczyła nagrodę, argumentując decyzję działalnością wspierającą rozwój społeczności lokalnej m.in. pomocą przy wydawaniu „Monografii Wsi Skawica”. Ostatnią osobą, którą nagrodzono tytułem Honorowego Obywatela Gminy Zawoja, był Jan Żurek – leśnik urodzony w Zawoi, ale mieszkający w sąsiedniej gminie Stryszawa. Rada Gminy przyznając Mu tytuł argumentowała swój wybór tym, że przez wiele lat działa w Stowarzyszeniu na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju „Przysłop”, a także tym, że to z jego inicjatywy wydano książkę pt. „Przysłop z widokiem na historię”, która to publikacja otrzymała nagrodę za udokumentowanie historii Zawoi Przysłop.

Wszyscy wyróżnieni otrzymali z rąk Wójta Gminy Zawoja, Przewodniczącego Kapituły i Przewodniczącego Rady Gminy medale, dyplomy oraz flagi Gminy Zawoja.

Następnie przystąpiono do wręczenia tytułów Zasłużony dla Gminy Zawoja, wśród których znaleźli się Zbigniew Makoś, Małgorzata Pacyga, Janina Bucka, Koło Gospodyń Wiejskich z Zawoi Dolnej, Emilia Surzyn, Zofia Bugajska, Orkiestra Dęta ze Skawicy, Jan Koprzak, Zespół Regionalny Juzyna, Krzysztof Jordanek, Jolanta Bojarowicz, Tadeusz Tomczak, Zespół Wyciągów Narciarskich „Wojtek” – Anna Chromy i Danuta Gałka, Zbigniew Żywica, Władysława Chowaniak, Andrzej Pająk, Jerzy Pająk, Stanisław Motowidło, Władysława Trybała, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Zawoi Centrum, Stowarzyszenie „Nasza Skawica”, Stanisław Ceremuga, Adam Bartunek, Stefan Chadziński, Aleksander Basiura, Michel Majewski.

Tego dnia nadano również tytuł Człowieka Roku 2018 Gminy Zawoja, a otrzymał go mieszkaniec Skawicy Paweł Franczak – młody naukowiec, badający historię przysiółków Gminy Zawoja, jego pasją jest geologia. Często publikuje prace naukowe, których tematyka dotyczy obszarów Zawoi. Wydał m.in. książkę pt. „Police. Pasmo w cieniu Babiej Góry”, której był redaktorem, współpracując z wieloma wybitnymi naukowcami i badaczami kultury mieszkańców pasma Policy.

Po uroczystości wręczenia nagród i odznaczeń głos zabrali zaproszeni goście – Senator RP Andrzej Pająk, Wicewojewoda Zbigniew Starzec, który serdecznie pogratulował wszystkim odznaczonym, na koniec kilka słów do zebranych skierował Kamil Stoch, dziękując jednoczenie za miłe przyjęcie i rodzinną atmosferę jaka zagościła tego dnia w Babiogórskim Centrum Kultury.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występ Koła Gospodyń Wiejskich z Zawoi Dolnej. Wraz z rodziną Stochów do Zawoi zawitał również Zespół Regionalny Zbójnicek ze Zębu, który zagrał i zatańczył oraz Zespół Regionalny Juzyna.

Obserwujące twarze nagrodzonych, odbierających nagrody można było dostrzec wzruszenie i nieopisaną radość. Radość, że działania podjęte na rzecz lokalnej społeczności są doceniane. Miguel de Molinos powiedział: „Z kamieni rzucanych ci po drodze pod nogi, zbuduj schody, które poprowadzą cię jeszcze wyżej”. Niech te słowa będą jednocześnie życzeniami dla wszystkich nagrodzonych i uhonorowanych.